Monthly Archives: Haziran 2014

3. Uluslararası Gümüşhacıköy Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Festivali

3.uluslararasifestafis

 

3. Uluslararası Gümüşhacıköy Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Festivali kortej yürüyüşü Gümüşhacıköy Kaymakamı ve protokol üyeleri, Mehter Takımı, Bulgaristan, Çin, İngiltere, Almanya, Macaristan,  Malezya,   Slovakya, Kıbrıs, Pakistan, İspanya Türkiye, Ukrayna, Yunanistan Olmak Üzere 13 Geleneksel Okçu Ülkesi ve halkımızın katılımı ile Saat 14:00 Da Mehter Takımı eşliğinde Gümüşhacıköy Öğretmenevi önünden başlayarak Atatürk Anıtı önüne kadar yapıldı. Atatürk anıtına Kaymakamlık çelengi konarak saygı duruşu ve istiklal marşımız söylenmesi ile Festival başlamıştır.

3. Uluslararası Gümüşhacıköy Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Festivaline 3 .sü Yapılacak Olan Uluslararası Geleneksel Okçuluk Festivaline; Bulgaristan, Çin, İngiltere, Almanya, Macaristan,  Malezya,   Slovakya, Kıbrıs, Pakistan, İspanya, Ukrayna, Yunanistan Ve Türkiye Olmak Üzere 13 Ülke Katılmaktadır.

Türkiyeden İse Bölge Ve Kulüp Olarak;

Ankara’dan Altınyay Okçuluk Kulübü

Ankara Atlı Okçuluk Gençlik Ve Spor Klübü

Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği

Bursa’dan Bursa Geleneksel Okçuluk Spor Kulübü Derneği

Çorum Dan Üçoklar

Edirne Den Adsızlar Okçuluk Temsil Ve Spor Kulübü

Eskişehir Den Melikşah Geleneksel Türk Okçuluğu

İstanbul Dan Kayı Atlı Okçuluk Ve Savaş Sanatları Grubu

Okçular Vakfı Spor Kulübü
Onoklar
Pars Okçuluk
Talimhane Okçular Tekkesi
Üsküdar Anadolu 1908 Okçuluk Takımı

Kayseriden Kayseri Atlı Okçuluk Gençlik Ve Spor Kulübü

Konya Dan

Akşehir Selçuklu Spor Kulübü
Bulcukspor Kulübü
Melikşah Geleneksel Türk Okçuluğu Spor Kulübü

Ötüken Geleneksel Türk Okçuluğu

Samsundan Canik Kavsi Geleneksel Okçuluk Kulübü

Sivastan Sivas Göktürk Okçuluk Grubu

Tokattan

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Geleneksel Türk Okçuluğu Kültür Ve Spor Kulübü
Tokat Anadolu Okçuluk
Danişment Atlı Okçuluk Spor Kulübü

 

 

Tekirdağ Dan Tekirdağ Okçuluk Kulübü

Amasyadan

Amasya Şehzadeler Okçuluk Gurubu Ve Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Eğitim Ve Kültür Derneği Olmak Üzere 28 Dernek Ve Kulüp Katılmaktadır. Toplamda 400 sporcu başvuru yapmıştır.

 

Festivalimizde  Yarışmalar, Geleneksel Okçuluk Paneli, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi Semah Ekibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Mevlevi Topluluğunda Ali Toprak ve ekibi ile Sema Gösterisi, Çankaya Belediyesi Halk Müziği Direktörü Satılmış KORUK Konseri, TRT Müzik Dairesi Sanatçılarından Türk Halk Müziği Sanatçısı Nurullah AKÇAYIR  ve Özgür EREN Konseri Yer Almaktadır. Ayrıca Festival Kapsamında Geleneksel okçuluk ve Gümüşhacıköy  Konulu Fotoğraf Yarışması Düzenlenmiştir.

Festivalin ilk gününde 3 boyutlu hedef yarışmaları (Tavşan-Tilki-Geyik-Ayı)ve Uzaklaşan puta yarışmaları yapıldı.

Festivalin 2. gününde bu yarışmalar devam ederken ayrıca 28 kulüp ve derneğin katılımı ile Ulusal Takım Yarışması, Limitli ve Limitsiz menzil yarışmaları yapıldı.

Festivalin 3. Gününde ise bireysel Sabit Puta Koşusu(90 m. Sabit Puta), Ülke Takım Yarışmaları yapılarak yarışma programı olumsuz hava şartlarına rağmen sonuçlandırılmıştır.

3. Uluslararası Gümüşhacıköy Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Festivali yarışmaları sonuçlanması ile birlikte İl protokolümüzün teşrifleriyle konuşmalar, atışlar, Ülke gösterileri, Atlı Okçuluk gösterileri yapılmıştır.

Protokolümüze yapılan Programa ayrıca Amasya Milletvekili Ramis Topal, Amasya Üniversitesi Rektörü Metin Orbay, Vali Yardımcısı Hakan Kılınçkaya,  İlçe Kaymakamı Ö. Said Şahin, İlçe Belediye Başkanı Zehra Özyol, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Vali İ. Halil Çomaktekin’in ok atışıyla başlayan final gününde, ülkemizden ve birçok ülkeden sporcular katıldı.

Vali Çomaktekin festivalde yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Amasya’nın onur ve mutluluk gününde, 3 yıl önce Gümüşhacıköy’de başlatılan Gümüşhacıköy Gümüşyay Okçuluk festivalini de gerçekleştiriyoruz. . Okçuluğu sevdirmek, geleneksel okçuluğu yaşatmak için bu etkinlik son derece önemlidir. Bu festivale katılan ülkelerle kültürel ve sportif bağlarımız güçlenmektedir. Sahip olduğumuz okçuluk kültürünü benimsemek ve yeni nesillere aktarmak için, daha fazla çalışmalı ve başarılı okçular yetiştirmeliyiz.  İnşallah bu etkinliğe önümüzdeki yıllarda ilgi daha da artacaktır.”

Amasya Milletvekili Ramis Topal ise kuşun kanadı, Türk’ün atıyla anıldığını belirterek, at üstündeki Türk’ün ise okçuluğu ile dünyaya nam saldığını söyledi. Özellikle Osmanlı İmparatorluğu zamanında okçuluğun büyük öneme sahip olduğunu belirten Topal, söz konusu festival sayesinde geleneklerin yaşatılmasının önünün açıldığını dile getirdi.

 

İlçe Kaymakamı Şahin ve Belediye Başkanı Özyol’un da birer yaptığı festivalde, Kayseri Kayı Okçuluk ve Savaş ekibi ile Ankara Atlı Okçuluk ekibi at üstünde ok atarak izleyenlerden beğeni topladı. Geçtiğimiz yıl düzenlenen festivalde 50 libre altında 467 metre uzağa ok atarak dünya rekoru kıran Macar okçu Manus Jozsef, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasında yaşamını yitiren maden işçileri anısına,Manisa Valiliği’ne verilmek üzere kendi yaptığı yayı Vali İ. Halil Çomaktekin’e teslim etti.

 

Vali Çomaktekin, Macaristan ve Türkiye’nin kardeş ülke olduklarını belirterek Macar okçu Manus Jozsef’e bu duyarlı davranışından dolayı teşekkür ederek emaneti yerine ulaştıracağını ifade etti.

Yapılan Müsabakalar sonunda alınan Ulusal ve Uluslararası dereceler şunlardır.

BİREYSEL DERECELER

ULUSAL ERKEKLER Yarıştığı Kategori Ülkesi/Takımı Adı Soyadı 3 BOYUTLU HEDEF TOPLAM 30 45 60 75 90 SABİT PUTA TOPLAM TOPLAM GENEL TOPLAM
ERKEK Konya-Melikşah Hasan  Koç 18 1 3 5 7 10 26 0 44
ERKEK Talimhane Okçular Tekkesi Arif Aksoy 4 1 3 5 7 0 16 20 40
ERKEK Danişment Atlı Okçuluk Spor Klübü Yaşar Metin Aksoy 10 1 3 5 7 0 16 10 36
ULUSAL BAYANLAR KADIN Talimhane Okçular Tekkesi Melike Kazaz 8 1 3 5 0 0 9 30 47
KADIN Danişment Atlı Okçuluk Spor Klübü Ayşegül Aksoy 4 1 3 0 0 0 4 20 28
KADIN Danişment Atlı Okçuluk Spor Klübü Nagehan  Kayalar 0 1 3 0 0 0 4 20 24
KADIN Danişment Atlı Okçuluk Spor Klübü Saliha  Aksoy 5 1 3 5 0 0 9 10 24
ULUSAL GENÇLER GENÇ Talimhane Okçular Tekkesi Velican Kodal 10 1 0 0 0 0 1 20 31
GENÇ Konya-Melikşah Dilanur  Küçüktepe 3 1 3 0 0 0 4 20 27
GENÇ Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Tuğba Acar 2 1 0 0 0 0 1 20 23
ULUSLARARASI ERKEKLER ERKEK Hungary Roland Csaki 8 1 3 5 7 10 26 30 64
ERKEK Hungary Szilard Terman 7 1 3 5 0 0 9 30 46
ERKEK Konya-Melikşah Hasan  Koç 18 1 3 5 7 10 26 0 44
ULUSLARARASI BAYANLAR KADIN Slovakia Valéria Bogárová 7 1 3 5 7 0 16 50 73
KADIN Talimhane Okçular Tekkesi Melike Kazaz 8 1 3 5 0 0 9 30 47
KADIN Danişment Atlı Okçuluk Spor Klübü Ayşegül Aksoy 4 1 3 0 0 0 4 20 28
ULUSLARARASI GENÇLER GENÇ Talimhane Okçular Tekkesi Velican Kodal 10 1 0 0 0 0 1 20 31
GENÇ Konya-Melikşah Dilanur  Küçüktepe 3 1 3 0 0 0 4 20 27
GENÇ Gümüşyay Geleneksel Okçuluk Tuğba Acar 2 1 0 0 0 0 1 20 23

 

 

 

MENZİL KOŞUSU

 

ULUSAL ERKEKLER

Yarıştığı Kategori

Ülkesi/Takımı

Adı Soyadı

TOPLAM

MENZİL LİMİTLİ 1.

Konya-Melikşah

Hasan  Koç

275

MENZİL LİMİTLİ 2.

Üsküdar Anadolu 1908 Okçuluk Takımı

Hayati ARIKAN

274,5

MENZİL LİMİTLİ 3.

Danişment Atlı Okçuluk Spor Klübü

Zafer Metin ATEŞ

271

ULUSAL ERKEKLER

Yarıştığı Kategori

Ülkesi/Takımı

Adı Soyadı

TOPLAM

MENZİL LİMİTSİZ 1.

Talimhane Okçular Tekkesi

M. Arif AKSOY

315,5

MENZİL LİMİTSİZ 2.

İstanbul Okçular Vakfı Spor Kulübü

Cüneyt ÖZTAN

292

MENZİL LİMİTSİZ 3.

Başıbozuk Okçuluk

İbrahim KELEŞ

270

ULUSLARARASI ERKEKLER

Yarıştığı Kategori

Ülkesi/Takımı

Adı Soyadı

TOPLAM

MENZİL LİMİTLİ 1.

Hungary

Josef MANUŞ

392

MENZİL LİMİTLİ 2.

Slovakia

Peter BOGAR

314

MENZİL LİMİTLİ 3.

Konya-Melikşah/Turkey

Hasan  Koç

275

ULUSLARARASI ERKEKLER

Yarıştığı Kategori

Ülkesi/Takımı

Adı Soyadı

TOPLAM

MENZİL LİMİTSİZ 1.

Slovakia

Peter BOGAR

365

MENZİL LİMİTSİZ 2.

Talimhane Okçular Tekkesi

M. Arif AKSOY

315,5

MENZİL LİMİTSİZ 3.

İstanbul Okçular Vakfı Spor Kulübü

Cüneyt ÖZTAN

292

 

 

 

TAKIM YARIŞMALARI

ULUSAL TAKIM

Yarıştığı Kategori

Ülkesi/Takımı

TOPLAM

ULUSAL TAKIM 1.

Danişment Atlı Okçuluk Spor Klübü Tokat

7

ULUSAL TAKIM 2.

Akşehir Selçuklu Spor Kulübü Konya

5

ULUSAL TAKIM 3.

Melikşah Spor Kulübü Konya

3

ULUSLARARASI TAKIM

Yarıştığı Kategori

Ülkesi/Takımı

TOPLAM

ULUSLARARASI  TAKIM 1.

TÜRKİYE

5

ULUSLARARASI  TAKIM 2.

MACARİSTAN/ HUNGARY

4

ULUSLARARASI  TAKIM 3.

ÇİN/CHINA

3